Hoşgeldiniz Bugün 09 23 2020
#

Prostat Kanseri

Prostat kanserinde erken tanı nasıl konur? 

Prostat kanseri yaygın görülen bir kanserdir erkeklerin korkulu rüyasıdır fakat şöyle bir avantajı vardır bizim akciğer kanserinde karaciğer kanserinde kolon kanserinde diğer kanserlerde olmayan bir avantajı var prostat kanserinin bu kanser oluştuğu zaman kanda PSA dediğimiz kan değeri yükselmeye başlar dolayısıyla hiçbir şikayeti olmayan herhangi 50 yaşın üzerindeki bir kişi check-up amaçlı kan taraması yaparak kendisine bir prostat kanseri şüphesi ya da riski olup olmadığını bu kan testi ile belirlenebilir kan testinde belli bir yükseklik tespit edilirse ondan sonra yapılacak olan muayeneden ve diğer tekniklerle böyle bir şeyin olup olmadığı ortaya konulabilir.

Kaç çeşit prostat hastalığı vardır. Prostat dediğimiz bez sadece erkeklerde bulunan idrar kesesinin altında idrar kanalı etrafını saran bir organ normalde büyüklüğü kestane büyüklüğünde olan bir organdır.

Bu organda başlıca 3  hastalıkvardır.

1- Prostat iltihapları (genellikle gençlerde görülür genç insanlarda gördüğünüz gibi hastalık)

 2-Prostatın iyi huylu büyümesi 

3-Prostat kanseri 

Prostat kanseri prostat iyi huylu büyümesinin belirtileri aynıdır.

 Bu belirtiler;

1- Sık sık idrara çıkmak 

2- Gece sık idrara kalkmak

3- idrar gelince tuvalet yetiştirmeden tuvaletin kapısına ya da daha evin kapısından içeri girerken idrar kaçırma 

4- idrar yaparken ağrı duyma

5-  idrar tazyikinin basıncını azalmasıdır. prostat iltihabına da aslında çok benzer şikayetler görürüz sadece bunların tedavileri farklıdır.

iyi huylu prostat büyümesi BPH nedir
 
iyi huylu prostat büyümesi
 
40 yaşının üzerindeki erkeklerde gördüğümüz prostatın büyümesi prostat dediğimiz oradan idrar kanalının saran erkeklerde olan bir organdır. Bunun kanserojen büyümesi de olabilir fakat İyi yönde dediğimiz zaman kanserin olmadığı bir büyüme tarzını kastediyoruz demektir tedavide Öncelikle ilaç tedavisi başlarız belli bir noktaya kadar ilaç tedavisine cevap vermiyor ya da ilerlemiş olan hastalarda ise cerrahi tedaviler ön plana giden ameliyattan ön plana girer ameliyatlarda kapalı yapılar vardır açık ameliyat vardır ya da lazerle ameliyat mevcuttur


Benzer Yazılar
20 Temmuz 2019

Prostat Kanseri

DAHA FAZLA
Yorum Yap