Robotik Cerrahi

robotik

Robotik Cerrahi Nedir?
Robotik cerrahide cerrah, ameliyathanede hastanın yanında bulunan cerrah konsolundan, hasta konsolundaki el bileğini model alan kolları kullanarak ameliyatı gerçekleştirir.

Oldukça heyecan veren bir kavram olarak cerrahi dünyasına giriş yapmış olan ve 10 yıldır Türkiye’de aktif olarak kullanılan robotik cerrahi minimal invaziv laparoskopik cerrahi temeli ile uygulanan bir yöntemdir.

Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki tek örneği olan da Vinci robotu, cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Laparoskopik cerrahide ise aletleri bizzat cerrah ve asistan hasta başında kullanır.

davinci_robotik_cerrahi


Robotik Cerrahinin Avantajları

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar açık cerrahi ve laporoskopik cerrahiye (kapalı ameliyatlar) göre birçok avantajlar içermektedir:

• Dokuları ve ameliyat sınırlarını daha iyi görerek ameliyatı yapabilme. Üç boyutlu ”high definition” (yüksek çözünürlük) görüntü altında ameliyatın gerçekleştirilmesi. Gözün gördüğünden 10 ya da 20 kat büyütme ile dokuların ve cerrahi sınırların görülerek ameliyatın yapılabilmesi.

• Daha fazla hareket yeteneği ile ameliyat yapabilme. Ameliyat için bilekten daha fazla dönme yeteneğine sahip 540° dönebilen ve bileğin giremeyeceği alanlara girebilen robot kollarının olması.

• Eldeki titremeleri önleyerek ameliyat yapabilme. Robotik cerrahi sırasında ellerdeki çok az titreme bile robotik teknoloji tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Daha fazla hassasiyet gerektiren ince işler bu sayede yapılabilmektedir.

binokuler-optikrobotik-cerrahi

Robotik Cerrahinin Avantajları Hastaya Ne Gibi Faydalar Sağlar ?


• Kan kaybının daha az olması ve daha az kan nakli ihtiyacı.
Robotik cerrahi uygulamalarda açık cerrahi ve konvansiyonel laparaskopiye göre daha az kan kaybı olmaktadır.

• Ağrının daha az olması. Geniş kesiler olmadığı için hastanın daha az ağrısı olur ve ağrı kesici ihtiyacı azalır.

• Ameliyat izinin daha az olması. Operasyonlar geniş kesi yapılmadan ve karın duvarı kesilmeden gerçekleştirilir. Bütün işlemler göbek deliğinden ve kasık bölgesinde açılan 3 veya 4 küçük delikten yapılır. Ciltte geniş ameliyat izi olmadığından estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz.

• Hastanede daha az yatma süresi. Ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilmektedir. Hastanın ayağa kalkma ve normal fiziksel aktivitesine kavuşması daha kolay ve hızlı olmaktadır.

• İnfeksiyon riskinin azalması. Karın açılmadığı ve kanama çok olmadığı için robotik cerrahide enfeksiyon riski azdır.

• Karın içi yapışıklıkların daha az olması. Açık ameliyatlarda daha fazla yapışıklık meydana gelir ve özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak laparoskopi önerilmelidir. Yapışıklıklardan özellikle tüpler etkilenmekte ve gebe kalmak zorlaşmaktadır.

• İyileşmenin çok hızlı olması. Robotik ameliyatlar mikro-cerrahi ilkeleriyle yapıldığından karın içerisinde ve ameliyat alanlarında çok az hasar meydana gelir ve iyileşme daha kolay ve çabuk olur.

• Normal yaşama ve işe çok daha erken dönebilme. Açik cerrahi uygulanmadığı için hasta çok kısa sürede işine dönebilmektedir.

 

robotik cerrahi ile prostat ameliyatı yapan hastaneler

robotik prostat ameliyatı fiyatı

robotik prostat ameliyatı ne kadar sürer

robotik prostat ameliyatı sonrası

robotik cerrahi ile prostat ameliyatı fiyatı

prostat kanseri robotik cerrahi sonrası

robotik cerrahi fiyatları

robotik cerrahi nedir

robotik prostat ameliyatı ne kadar sürer

robotik prostat ameliyatı yapan hastaneler

prostat kanseri robotik cerrahi sonrası

robotik cerrahi ile prostat ameliyatı fiyatı

prostat kanseri ameliyatı kaç saat sürer

robotik prostat ameliyatı sonrası

robotik prostat ameliyatı fiyatı

robotik cerrahi ile prostat ameliyatı olanlar